- Loyal
- 6411NR
6411NR Bearing | Loyal
| 6411NR interchange NTN-SNR 6411NR | |
| 6411NR cross reference NTN-SNR 6411NR | |
| 6411NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6411NR |
| D | 140,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 33,000 mm |
| C | 33,000 mm |
| Size (mm) | 55x140x33 |
| Width (mm) | 33,000 |
| Bearing number | 6411NR |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 140,000 |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6411NR PDF download