- Loyal
- 6806N
6806N Bearing | Loyal
| 6806N interchange NTN 6806N | |
| 6806N cross reference NTN 6806N | |
| 6806N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6806N |
| a | 1,3 mm |
| C | 7 mm |
| b | 0,95 mm |
| d | 30 mm |
| D | 42 mm |
| B | 7 mm |
| D1 | 40,7 mm |
| Cy | 1,9 mm |
| Dx | 45,5 mm |
| rn | 0,3 mm |
| Cz | 0,9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,026 Kg |
| da max | 33 mm |
| da min. | 32 mm |
| Da max. | 40 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| r0 max. | 0,25 mm |
| Size (mm) | 30x42x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6806N |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Oil) Lubrication Speed | 18 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 15 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,65 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



6806N PDF download