- Loyal
- 6409
6409 Bearing | Loyal
| 6409 interchange ZEN 6409 | |
| 6409 cross reference ZEN 6409 | |
| 6409 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6409 |
| D | 120 mm |
| d | 45 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,55 Kg |
| Size (mm) | 45x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6409 |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Basic dynamic load rating (C) | 75,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6409 PDF download