- Loyal
- 6408-2RS
6408-2RS Bearing | Loyal
| 6408-2RS interchange Fersa 6408-2RS | |
| 6408-2RS cross reference Fersa 6408-2RS | |
| 6408-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6408-2RS |
| D | 110 mm |
| d | 40 mm |
| B | 27 mm |
| Size (mm) | 40x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6408-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6408-2RS PDF download