- Loyal
- 6408 ZZ
6408 ZZ Bearing | Loyal
| 6408 ZZ interchange ISO 6408 ZZ | |
| 6408 ZZ cross reference ISO 6408 ZZ | |
| 6408 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6408 ZZ |
| D | 110 mm |
| d | 40 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Size (mm) | 40x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6408 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



6408 ZZ PDF download