- Loyal
- 6408
6408 Bearing | Loyal
| 6408 interchange SIGMA 6408 | |
| 6408 cross reference SIGMA 6408 | |
| 6408 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6408 |
| D | 110 mm |
| d | 40 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Size (mm) | 40x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6408 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6408 PDF download