- Loyal
- 6809NR
6809NR Bearing | Loyal
| 6809NR interchange CYSD 6809NR | |
| 6809NR cross reference CYSD 6809NR | |
| 6809NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6809NR |
| D | 58 mm |
| d | 45 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,04 Kg |
| Size (mm) | 45x58x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6809NR |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,65 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6809NR PDF download