- Loyal
- 6405-2Z
6405-2Z Bearing | Loyal
| 6405-2Z interchange ZEN 6405-2Z | |
| 6405-2Z cross reference ZEN 6405-2Z | |
| 6405-2Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6405-2Z |
| D | 80 mm |
| d | 25 mm |
| B | 21 mm |
| C | 21 mm |
| Weight | 0,53 Kg |
| Size (mm) | 25x80x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Bearing number | 6405-2Z |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 80 |
| Basic dynamic load rating (C) | 35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,1 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6405-2Z PDF download