- Loyal
- 6811-2RZ
6811-2RZ Bearing | Loyal
| 6811-2RZ interchange CYSD 6811-2RZ | |
| 6811-2RZ cross reference CYSD 6811-2RZ | |
| 6811-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6811-2RZ |
| D | 72 mm |
| d | 55 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,083 Kg |
| Size (mm) | 55x72x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6811-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,72 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6811-2RZ PDF download