- Loyal
- 6813-2RS
6813-2RS Bearing | Loyal
| 6813-2RS interchange FBJ 6813-2RS | |
| 6813-2RS cross reference FBJ 6813-2RS | |
| 6813-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6813-2RS |
| D | 85 mm |
| d | 65 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| Weight | 0,13 Kg |
| Size (mm) | 65x85x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6813-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 11,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,15 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



6813-2RS PDF download