- Loyal
- 638-2RZ
638-2RZ Bearing | Loyal
| 638-2RZ interchange ISB 638-2RZ | |
| 638-2RZ cross reference ISB 638-2RZ | |
| 638-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 638-2RZ |
| D | 28 mm |
| d | 8 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Weight | 0,03 Kg |
| Size (mm) | 8x28x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 638-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,53 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,93 kN |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



638-2RZ PDF download