- Loyal
- 638-2RS
638-2RS Bearing | Loyal
| 638-2RS interchange ISO 638-2RS | |
| 638-2RS cross reference ISO 638-2RS | |
| 638-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 638-2RS |
| D | 28 mm |
| d | 8 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 8x28x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 638-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



638-2RS PDF download