- Loyal
- 637 VV
637 VV Bearing | Loyal
| 637 VV interchange NSK 637 VV | |
| 637 VV cross reference NSK 637 VV | |
| 637 VV Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 637 VV |
| D | 26 mm |
| d | 7 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,025 Kg |
| db max. | 12,8 mm |
| Db min. | 22,8 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 7x26x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 637 VV |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,97 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



637 VV PDF download