- Loyal
- 637 DD
637 DD Bearing | Loyal
| 637 DD interchange NSK 637 DD | |
| 637 DD cross reference NSK 637 DD | |
| 637 DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 637 DD |
| D | 26 mm |
| d | 7 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,025 Kg |
| db max. | 12,8 mm |
| Db min. | 22,8 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 7x26x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 637 DD |
| Bore Diameter (mm) | 7 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,55 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,97 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



637 DD PDF download