- Loyal
- 636 DD
636 DD Bearing | Loyal
| 636 DD interchange NSK 636 DD | |
| 636 DD cross reference NSK 636 DD | |
| 636 DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 636 DD |
| D | 22 mm |
| d | 6 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,014 Kg |
| db max. | 10,5 mm |
| Db min. | 19 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 6x22x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 636 DD |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,37 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



636 DD PDF download