- Loyal
- 6352-M
6352-M Bearing | Loyal
| 6352-M interchange NKE 6352-M | |
| 6352-M cross reference NKE 6352-M | |
| 6352-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6352-M |
| D | 540 mm |
| d | 260 mm |
| B | 102 mm |
| C | 102 mm |
| Weight | 119 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 260x540x102 |
| Width (mm) | 102 |
| Bearing number | 6352-M |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 540 |
| Basic dynamic load rating (C) | 503 kN |
| Basic static load rating (C0) | 711 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



6352-M PDF download