- Loyal
- 6816-2RS
6816-2RS Bearing | Loyal
| 6816-2RS interchange FBJ 6816-2RS | |
| 6816-2RS cross reference FBJ 6816-2RS | |
| 6816-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6816-2RS |
| D | 100 mm |
| d | 80 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| Weight | 0,15 Kg |
| Size (mm) | 80x100x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6816-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,8 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



6816-2RS PDF download