- Loyal
- NAXI 6040Z
NAXI 6040Z Bearing | Loyal
| NAXI 6040Z interchange IKO NAXI 6040Z | |
| NAXI 6040Z cross reference IKO NAXI 6040Z | |
| NAXI 6040Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAXI 6040Z |
| B | 25,5 mm |
| L | 40 mm |
| d | 60 mm |
| H | 18 mm |
| D | 85 mm |
| d1 | 70 mm |
| L1 | 11 mm |
| D2 | 96,5 mm |
| D1 | 95 mm |
| Fw | 70 mm |
| db | 68 mm |
| Weight | 0,801 Kg |
| r min. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 85 mm |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | B04144 |
| Bearing number | NAXI 6040Z |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | IKO |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Dynamic load rating axial (C) | 43,1 kN |
| Static load rating axial (C0) | 101 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 55,5 kN |
| Static load rating radial (C0) | 120 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NAXI 6040Z PDF download