- Loyal
- 6817
6817 Bearing | Loyal
| 6817 interchange CYSD 6817 | |
| 6817 cross reference CYSD 6817 | |
| 6817 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6817 |
| D | 110 mm |
| d | 85 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,215 Kg |
| Size (mm) | 85x110x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 6817 |
| Bore Diameter (mm) | 85 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,2 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6817 PDF download