- Loyal
- 6816NR
6816NR Bearing | Loyal
| 6816NR interchange CYSD 6816NR | |
| 6816NR cross reference CYSD 6816NR | |
| 6816NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6816NR |
| D | 100 mm |
| d | 80 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| r min. | 0,5 mm |
| Weight | 0,155 Kg |
| Size (mm) | 80x100x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6816NR |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 100 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,7 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



6816NR PDF download