- Loyal
- 635 DD
635 DD Bearing | Loyal
| 635 DD interchange NSK 635 DD | |
| 635 DD cross reference NSK 635 DD | |
| 635 DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 635 DD |
| D | 19 mm |
| d | 5 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,00834 Kg |
| db max. | 8,5 mm |
| Db min. | 16,5 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 5x19x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | 635 DD |
| Bore Diameter (mm) | 5 |
| Outer Diameter (mm) | 19 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,885 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



635 DD PDF download