- Loyal
- NAXI 6040
NAXI 6040 Bearing | Loyal
| NAXI 6040 interchange IKO NAXI 6040 | |
| NAXI 6040 cross reference IKO NAXI 6040 | |
| NAXI 6040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NAXI 6040 |
| d | 60 mm |
| D | 85 mm |
| B | 25,5 mm |
| H | 18 mm |
| L | 40 mm |
| Fw | 70 mm |
| D1 | 95 mm |
| d1 | 70 mm |
| db | 68 mm |
| L1 | 11 mm |
| Weight | 0,75 Kg |
| r min. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| da min. | 85 mm |
| Bearing number | NAXI 6040 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Dynamic load rating axial (C) | 43,1 kN |
| Static load rating axial (C0) | 101 kN |
| Dynamic load rating radial (C) | 55,5 kN |
| Static load rating radial (C0) | 120 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NAXI 6040 PDF download