- Loyal
- 6818-ZZ
6818-ZZ Bearing | Loyal
| 6818-ZZ interchange CYSD 6818-ZZ | |
| 6818-ZZ cross reference CYSD 6818-ZZ | |
| 6818-ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6818-ZZ |
| D | 115 mm |
| d | 90 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,258 Kg |
| Size (mm) | 90x115x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 6818-ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 115 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6818-ZZ PDF download