- Loyal
- 6820-2RS
6820-2RS Bearing | Loyal
| 6820-2RS interchange FBJ 6820-2RS | |
| 6820-2RS cross reference FBJ 6820-2RS | |
| 6820-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6820-2RS |
| D | 125 mm |
| d | 100 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| Weight | 0,31 Kg |
| Size (mm) | 100x125x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 6820-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,3 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



6820-2RS PDF download