- Loyal
- 6334-M
6334-M Bearing | Loyal
| 6334-M interchange FAG 6334-M | |
| 6334-M cross reference FAG 6334-M | |
| 6334-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6334-M |
| m | 37,3 kg / Weight |
| d | 170 mm |
| D | 360 mm |
| B | 72 mm |
| Size (mm) | 170x360x72 |
| Width (mm) | 72 |
| d1 | 232,6 mm |
| nB | 2600 1/min / Reference speed |
| nG | 3200 1/min / Limiting speed |
| D1 | 298 mm |
| Cr | 325000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 365000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6334-M |
| Cur | 14700 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 4 mm |
| ra max | 3 mm |
| da min | 187 mm |
| Da max | 343 mm |
| Bore Diameter (mm) | 170 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6334-M PDF download