- Loyal
- 6822-2RS
6822-2RS Bearing | Loyal
| 6822-2RS interchange CYSD 6822-2RS | |
| 6822-2RS cross reference CYSD 6822-2RS | |
| 6822-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6822-2RS |
| D | 140 mm |
| d | 110 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,496 Kg |
| Size (mm) | 110x140x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 6822-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 28,1 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6822-2RS PDF download