- Loyal
- 6824ZZ
6824ZZ Bearing | Loyal
| 6824ZZ interchange KOYO 6824ZZ | |
| 6824ZZ cross reference KOYO 6824ZZ | |
| 6824ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6824ZZ |
| D | 150 mm |
| d | 120 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,655 Kg |
| da max | 128,5 mm |
| Da max. | 145 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 125 mm |
| Size (mm) | 120x150x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 6824ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 29 kN |
| Basic static load rating (C0) | 33 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6824ZZ PDF download