- Loyal
- TLAM 3018
TLAM 3018 Bearing | Loyal
| TLAM 3018 interchange IKO TLAM 3018 | |
| TLAM 3018 cross reference IKO TLAM 3018 | |
| TLAM 3018 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | TLAM 3018 |
| D | 37 mm |
| C | 18 mm |
| Fw | 30 mm |
| C2 | 2,8 mm |
| Weight | 0,04 Kg |
| Size (mm) | 30x37x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | TLAM 3018 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 37 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 29,8 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



TLAM 3018 PDF download