- Loyal
- 683-2TS
683-2TS Bearing | Loyal
| 683-2TS interchange ZEN 683-2TS | |
| 683-2TS cross reference ZEN 683-2TS | |
| 683-2TS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 683-2TS |
| D | 7 mm |
| d | 3 mm |
| B | 3 mm |
| C | 3 mm |
| Size (mm) | 3x7x3 |
| Width (mm) | 3 |
| Bearing number | 683-2TS |
| Bore Diameter (mm) | 3 |
| Outer Diameter (mm) | 7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,311 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,112 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



683-2TS PDF download