- Loyal
- 6328-M
6328-M Bearing | Loyal
| 6328-M interchange NKE 6328-M | |
| 6328-M cross reference NKE 6328-M | |
| 6328-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6328-M |
| D | 300 mm |
| d | 140 mm |
| B | 62 mm |
| C | 62 mm |
| Weight | 22 Kg |
| r1 min. | 4 mm |
| r2 min. | 4 mm |
| Size (mm) | 140x300x62 |
| Width (mm) | 62 |
| Bearing number | 6328-M |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 300 |
| Basic dynamic load rating (C) | 253 kN |
| Basic static load rating (C0) | 246 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



6328-M PDF download