- Loyal
- 6328ZX
6328ZX Bearing | Loyal
| 6328ZX interchange KOYO 6328ZX | |
| 6328ZX cross reference KOYO 6328ZX | |
| 6328ZX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6328ZX |
| D | 300 mm |
| d | 140 mm |
| B | 62 mm |
| C | 62 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 19,4 Kg |
| da max | 184 mm |
| Da max. | 284 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da min. | 156 mm |
| Size (mm) | 140x300x62 |
| Width (mm) | 62 |
| Bearing number | 6328ZX |
| Bore Diameter (mm) | 140 |
| Outer Diameter (mm) | 300 |
| (Oil) Lubrication Speed | 2500 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 2100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 253 kN |
| Basic static load rating (C0) | 246 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



6328ZX PDF download