- Loyal
- 6832ZZ
6832ZZ Bearing | Loyal
| 6832ZZ interchange KOYO 6832ZZ | |
| 6832ZZ cross reference KOYO 6832ZZ | |
| 6832ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6832ZZ |
| D | 200 mm |
| d | 160 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,45 Kg |
| da max | 168,5 mm |
| Da max. | 193,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 166,5 mm |
| Size (mm) | 160x200x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6832ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 160 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 48,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 56,9 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6832ZZ PDF download