- Loyal
- 6836NR
6836NR Bearing | Loyal
| 6836NR interchange CYSD 6836NR | |
| 6836NR cross reference CYSD 6836NR | |
| 6836NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6836NR |
| D | 225 mm |
| d | 180 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,98 Kg |
| Size (mm) | 180x225x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | 6836NR |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 60,5 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6836NR PDF download