- Loyal
- 6836
6836 Bearing | Loyal
| 6836 interchange CYSD 6836 | |
| 6836 cross reference CYSD 6836 | |
| 6836 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6836 |
| D | 225 mm |
| d | 180 mm |
| B | 22 mm |
| C | 22 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 1,98 Kg |
| Size (mm) | 180x225x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | 6836 |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
| Basic dynamic load rating (C) | 60,5 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6836 PDF download