- Loyal
- 6838-2RZ
6838-2RZ Bearing | Loyal
| 6838-2RZ interchange CYSD 6838-2RZ | |
| 6838-2RZ cross reference CYSD 6838-2RZ | |
| 6838-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6838-2RZ |
| D | 240 mm |
| d | 190 mm |
| B | 24 mm |
| C | 24 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 2,53 Kg |
| Size (mm) | 190x240x24 |
| Width (mm) | 24 |
| Bearing number | 6838-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 190 |
| Outer Diameter (mm) | 240 |
| Basic dynamic load rating (C) | 73 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6838-2RZ PDF download