- Loyal
- 6848C
6848C Bearing | Loyal
| 6848C interchange NTN 6848C | |
| 6848C cross reference NTN 6848C | |
| 6848C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6848C |
| D | 300,000 mm |
| d | 240,000 mm |
| B | 28,000 mm |
| C | 28,000 mm |
| Size (mm) | 240x300x28 |
| Width (mm) | 28,000 |
| Bearing number | 6848C |
| Bore Diameter (mm) | 240,000 |
| Outer Diameter (mm) | 300,000 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6848C PDF download