- Loyal
- 63213 ZZ
63213 ZZ Bearing | Loyal
| 63213 ZZ interchange Loyal 63213 ZZ | |
| 63213 ZZ cross reference Loyal 63213 ZZ | |
| 63213 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63213 ZZ |
| D | 120 mm |
| d | 65 mm |
| B | 38,1 mm |
| C | 38,1 mm |
| Weight | 1,58 Kg |
| Size (mm) | 65x120x38.1 |
| Width (mm) | 38,1 |
| Bearing number | 63213 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 65 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 40 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



63213 ZZ PDF download