- Loyal
- 63212-2RS
63212-2RS Bearing | Loyal
| 63212-2RS interchange Loyal 63212-2RS | |
| 63212-2RS cross reference Loyal 63212-2RS | |
| 63212-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63212-2RS |
| D | 110 mm |
| d | 60 mm |
| B | 36,5 mm |
| C | 36,5 mm |
| Weight | 1,27 Kg |
| Size (mm) | 60x110x36.5 |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 63212-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 52,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



63212-2RS PDF download