- Loyal
- 686ZZ
686ZZ Bearing | Loyal
| 686ZZ interchange FBJ 686ZZ | |
| 686ZZ cross reference FBJ 686ZZ | |
| 686ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 686ZZ |
| D | 13 mm |
| d | 6 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| Weight | 0,00268 Kg |
| Size (mm) | 6x13x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 686ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 6 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| (Grease) Lubrication Speed | 40000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,079 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,441 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



686ZZ PDF download