- Loyal
- 6321
6321 Bearing | Loyal
| 6321 interchange FAG 6321 | |
| 6321 cross reference FAG 6321 | |
| 6321 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6321 |
| m | 8,7 kg / Weight |
| d | 105 mm |
| D | 225 mm |
| B | 49 mm |
| Size (mm) | 105x225x49 |
| Width (mm) | 49 |
| d1 | 144,5 mm |
| nB | 4500 1/min / Reference speed |
| nG | 4050 1/min / Limiting speed |
| D1 | 187 mm |
| Cr | 188000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 150000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6321 |
| Cur | 7800 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 3 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| da min | 119 mm |
| Da max | 211 mm |
| Bore Diameter (mm) | 105 |
| Outer Diameter (mm) | 225 |
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6321 PDF download