- Loyal
- 6320ZX
6320ZX Bearing | Loyal
| 6320ZX interchange KOYO 6320ZX | |
| 6320ZX cross reference KOYO 6320ZX | |
| 6320ZX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6320ZX |
| D | 215 mm |
| d | 100 mm |
| B | 47 mm |
| C | 47 mm |
| r min. | 3 mm |
| Weight | 7 Kg |
| da max | 131 mm |
| Da max. | 202 mm |
| ra max. | 2,5 mm |
| da min. | 113 mm |
| Size (mm) | 100x215x47 |
| Width (mm) | 47 |
| Bearing number | 6320ZX |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 215 |
| (Oil) Lubrication Speed | 3600 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 173 kN |
| Basic static load rating (C0) | 141 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8



6320ZX PDF download