- Loyal
- NUP 2214 ECNM
NUP 2214 ECNM Bearing | Loyal
| NUP 2214 ECNM interchange SKF NUP 2214 ECNM | |
| NUP 2214 ECNM cross reference SKF NUP 2214 ECNM | |
| NUP 2214 ECNM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP 2214 ECNM |
| b | 3.1 mm |
| d | 70 mm |
| D | 125 mm |
| B | 31 mm |
| F | 83.5 mm |
| Size (mm) | 125x70x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Mass bearing | 1.8 kg |
| C2 | 4.06 mm |
| d1 | 89.4 mm |
| D1 | 108.2 mm |
| D3 | 120.22 mm |
| Limiting speed | 6300 r/min |
| Bearing number | NUP 2214 ECNM |
| Reference speed | 6000 r/min |
| Limiting value e | 0.3 |
| da min. | 79 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 115.4 mm |
| db min. | 92 mm |
| Bore Diameter (mm) | 125 |
| Axial load factor Y | 0.4 |
| Outer Diameter (mm) | 70 |
| db - min. | 92 mm |
| ra - max. | 1.5 mm |
| Da - max. | 115.4 mm |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| r3,4 min. | 1.5 mm |
| da - min. | 79 mm |
| d1 ≈ | 89.4 mm |
| D1 ≈ | 108.2 mm |
| r3,4 - min. | 1.5 mm |
| r1,2 - min. | 1.5 mm |
| Basic dynamic load rating C | 180 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 180 kN |
| Fatigue load limit Pu | 25.5 kN |
| Calculation factor kr | 0.2 |
| Calculation factor - kr | 0.2 |
| Fatigue load limit - Pu | 25.5 kN |
| Basic static load rating C0 | 193 kN |
| Basic static load rating - C0 | 193 kN |
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



NUP 2214 ECNM PDF download