- Loyal
- 63204 ZZ
63204 ZZ Bearing | Loyal
| 63204 ZZ interchange Loyal 63204 ZZ | |
| 63204 ZZ cross reference Loyal 63204 ZZ | |
| 63204 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 63204 ZZ |
| D | 47 mm |
| d | 20 mm |
| B | 20,6 mm |
| C | 20,6 mm |
| Weight | 0,154 Kg |
| Size (mm) | 20x47x20.6 |
| Width (mm) | 20,6 |
| Bearing number | 63204 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 6,65 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



63204 ZZ PDF download