- Loyal
- 688ZZ
688ZZ Bearing | Loyal
| 688ZZ interchange ISB 688ZZ | |
| 688ZZ cross reference ISB 688ZZ | |
| 688ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 688ZZ |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | 688ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,97 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



688ZZ PDF download