- Loyal
- 688A
688A Bearing | Loyal
| 688A interchange ISO 688A | |
| 688A cross reference ISO 688A | |
| 688A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 688A |
| D | 16 mm |
| d | 8 mm |
| B | 4 mm |
| C | 4 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 8x16x4 |
| Width (mm) | 4 |
| Bearing number | 688A |
| Bore Diameter (mm) | 8 |
| Outer Diameter (mm) | 16 |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



688A PDF download