- Loyal
- 68SCRN53P
68SCRN53P Bearing | Loyal
| 68SCRN53P interchange NACHI 68SCRN53P | |
| 68SCRN53P cross reference NACHI 68SCRN53P | |
| 68SCRN53P Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 68SCRN53P |
| D | 68 mm |
| d | 38 mm |
| B | 42.5 mm |
| H | 48 mm |
| Size (mm) | 38x68x42.5 |
| Width (mm) | 42.5 |
| Bearing number | 68SCRN53P |
| Bore Diameter (mm) | 38 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



68SCRN53P PDF download