- Loyal
- 6892D2
6892D2 Bearing | Loyal
| 6892D2 interchange NTN 6892D2 | |
| 6892D2 cross reference NTN 6892D2 | |
| 6892D2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6892D2 |
| D | 580,000 mm |
| d | 460,000 mm |
| B | 180,000 mm |
| C | 180,000 mm |
| Size (mm) | 460x580x180 |
| Width (mm) | 180,000 |
| Bearing number | 6892D2 |
| Bore Diameter (mm) | 460,000 |
| Outer Diameter (mm) | 580,000 |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6892D2 PDF download