- Loyal
- 69/500
69/500 Bearing | Loyal
| 69/500 interchange KOYO 69/500 | |
| 69/500 cross reference KOYO 69/500 | |
| 69/500 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 69/500 |
| D | 670 mm |
| d | 500 mm |
| B | 78 mm |
| C | 78 mm |
| Cu | 22.2 |
| Cr | 556 |
| f0 | 16.5 |
| C0r | 807 |
| Weight | 75,2 Kg |
| r(min) | 5 |
| r min. | 5 mm |
| da(min) | 520 |
| Da max. | 650 mm |
| ra max. | 4 mm |
| da min. | 520 mm |
| Da(max) | 650 |
| ra(max) | 4 |
| Oil lub. | 720 |
| Size (mm) | 500x670x78 |
| Width (mm) | 78 |
| Grease lub. | 610 |
| Bearing No. | 69/500 |
| Bearing number | 69/500 |
| (Refer.)Mass(kg) | 75.2 |
| Bore Diameter (mm) | 500 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| (Oil) Lubrication Speed | 720 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 610 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 444 kN |
| Basic static load rating (C0) | 807 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



69/500 PDF download