- Loyal
- 69/900
69/900 Bearing | Loyal
| 69/900 interchange KOYO 69/900 | |
| 69/900 cross reference KOYO 69/900 | |
| 69/900 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 69/900 |
| D | 1180 mm |
| d | 900 mm |
| B | 122 mm |
| r min. | 6 mm |
| Weight | 347 Kg |
| da min. | 924 mm |
| Da max. | 1156 mm |
| ra max. | 5 mm |
| Size (mm) | 900x1180x122 |
| Width (mm) | 122 |
| Bearing number | 69/900 |
| Bore Diameter (mm) | 900 |
| Outer Diameter (mm) | 1180 |
| Basic dynamic load rating (C) | 888 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2220 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



69/900 PDF download