- Loyal
- 6319
6319 Bearing | Loyal
| 6319 interchange FAG 6319 | |
| 6319 cross reference FAG 6319 | |
| 6319 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6319 |
| m | 6,23 kg / Weight |
| d | 95 mm |
| D | 200 mm |
| B | 45 mm |
| Size (mm) | 95x200x45 |
| Width (mm) | 45 |
| d1 | 129,1 mm |
| nB | 4950 1/min / Reference speed |
| nG | 4600 1/min / Limiting speed |
| D1 | 166,9 mm |
| Cr | 154000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 113000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6319 |
| Cur | 6400 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 3 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| da min | 109 mm |
| Da max | 186 mm |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Outer Diameter (mm) | 200 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6319 PDF download